Islands Short Fiction Contest Winners
2021 and Earlier

 

The Islands Short Fiction Contest was not held in 2020 due to global circumstances.

Congratulations to all the winners of the Islands Short Fiction Contest.

 

2021:

Adult Category (19+):

First Place

Green Apples

by Doni Eve

Second Place

Spellcaster’s Hands

by Jonathan Lyster

Third Place

The Wages of War

by Holda Weissfloch

Youth Category (13-18):

First Place

Nyctophobia

by Luansian Llewellyn

Second Place

Long Live the King

by Lily Strachan

Third Place

An Articulate Shadow

by Miriam Mulatu

Junior Category (12 and under):

First Place

Gone

by Leonie Murdoch

Second Place

The Brave and Mighty Pato

by Reesa Coulson

Third Place

The Adventures of Mel B. Hargrove

by Maila Hosie

2019:

Adult Category (19+):

First Place

Tinder Embers

by Katy Weicker

Second Place

Target Market

by Jonathan Sean Lyster

Third Place

Identities Reclaimed

by Dawn Shofer

Youth Category (13–18):

First Place

Calm Before the Storm

by Charlotte Taylor

Second Place

Stray

by Yinan Cao

Third Place

Burning Away

by Jocelyn Deimer

Junior Category (12 and under):

First Place

The Old Clock

by Thunya Dudley

Second Place

The Patchwork Girl

by Esmé Iverson

Third Place

The Super Cookie

by Carolynn Warren

2018:

Adult Category (19+):

First Place

Thursday

by Kara Lindstrom

Second Place

Dolls in the Desert

by Janet Miller

Third Place

Skinned Tooth [unavailable]

by Justin Fleming

Youth Category (13–18):

First Place

Survive

by Ivy-Lynne Walling

Second Place

Solemnly Accompanied

by Caitlin Lowe

Third Place

La Lumiere

by Erin Boese-Ezard

Junior Category (12 and under):

First Place

Playful

by Janel Van Dongen

Second Place

Titan Titanium Beads

by Paige-Marie Stewart

Third Place

Agent K

by Stella Stevens

2017:

Adult Category (19+):

First Place

Two Humpback Whales

by Jill Talbot

Second Place

Bee Soup [unavailable]

by Kristine Stephenson

Third Place

Sombrio Beach

by David Reichheld

Short List:

“Old Growth” by Jim Creighton

“Stick People” by J. Leigh Hirst

“Travelling to Tranquility” by Tara Douglas

“Katie” by Julia Baker

“Pros(e) of Psychosis aka the Perils of Writing“ by Violet Walter

“Tom and Choice” by Jenny Hyslop

Youth Category (13–18):

First Place

Waiting in the Wings

by Tyler Lynch

Second Place

A Perfect Imperfection

by Rebecca Cyr

Third Place

Slavery of Freedom

by Sara Lewis

Junior Category (12 and under):

First Place

The Vacuum of Infinity

by Flynn Connolly Sifton

Second Place

Patrol Chase

by Arthur Taylor

Third Place

A Walk in the Woods

by Ember Wasterhof

2016:

Adult Category (19+):

First Place

A Clean Slate

by Tracy Balanik

Second Place

Belinda Polanski

by Janet Miller

Third Place

The Korean Tea Set

by Amanda Hale

Short List:

“Arden and the Animals” by Judy Mayhew

“Downhill” by Harold Macy

“Les Doigts du Diable” by Hilda Weissfloch

“Ocean Spell” by Andrea Plain

“The Knife in the Closet” by Taelon Pinto

Youth Category (13–18):

First Place

The Burning Oak

by Ally Howard

Second Place

Master of Disguise

by Avery W. Creed

Third Place

The Ramshackle Headsman

by Stefan van Dusen

Junior Category (12 and under):

First Place

Through the Howl of the Wind

by Simone Urie

Second Place

Girl of Enlightnement

by Sara Lewis

Third Place

The Song of the People

by Ella Hannesson

Short List:

“Main Drain” by Perry Rockwell Sloane

2015:

Adult Category (19+):

First Place

Senanus Island

by Judy LeBlanc

Second Place

Chicken Soup

by Carol Gall

Third Place

A State of Repose

by Craig Spence

Short List:

“Nightingale” by Harold Macy

“10:15 Departure” by Antony Stevens

“The Other Side” by Irene Wende

Youth Category (13–18):

First Place

The Wilting Flower

by Taelon Pinto

Second Place

The Magician

by Skylar Gruys

Third Place

Ethereal

by Rebecca Snow

Junior Category (12 and under):

First Place

Reuben, Not Susanna

by Sara Lewis

Second Place

The Whisperer

by Uma Lilly McIninch Terweil

Third Place

That Rooster

by Isabela Martin

2014:

Adult Category (19+):

First Place

Oh, Lamb [unavailable]

by Lorin Medley

Second Place

Flannelette Sheets and Blinkster

by Kim Clark

Third Place

Trains

by Brendan Abbott

Short List:

“Letting Go of Yuko” by Kimberley Kemmer

“Migration” by Sarah Needles

“Five Purple Bulbs on a String of White Lights” by Petronella van Oyen

“Suicide Watch for Seniors” by Margot Fedoryk

“A Grave Before Dark” by Sandra McCulloch

Youth Category (13–18):

First Place

Life in a Vial

by Lauren Bush

Second Place

Monster

by Leora Middleton

Third Place

Catching Stars

by Skylar Gruys

Junior Category (12 and under):

First Place

Lost in a Dream

by Erin Burnley

Second Place

Seeing Through Mist

by Sara Lewis

Third Place

Journey Up Kerona Mountain

by Brianna Boichuk

Sponsored By:

Logo Block